Lighthouse Tower made in Dubai

Dubai Lighthouse Tower

Dubaj bude mať nový mrakodrap. Možno sa čudujete, prečo som nepreložil jeho názov, ale doslovne by to znelo asi takto: Majáková veža, hádam uznáte, že Lighthouse Tower znie lepšie.
Mrakodrap bude vysoký 400 metrov. To by nebolo až také podstatné, keby sa nevyznačoval niečim výnimočným v týchto končinách. Bystrejší už asi tušia, že pôjde o mrakodrap, ktorý šetrí životné prostredie.

Budova bude podľa štúdie šetriť celkovo 65% energie a 45% vody. Toto všetko má byť dosiahnuté vybavením budovy špičkovými zariadeniami na šetrenie elektrinou a vodou. Mrakodrap bude vybavený veternými turbínami a fotovoltaickými článkami, čo tiež nemalou mierou prispieva k uvedeným percentám. Veterné turbíny budú mať priemer 29 metrov a počet 4000 fotovoltaických článkov hovorí za všetko.

Budova ukrýva pri výške 400m vo svojich útrobách 66 poschodí s plochou 84 000 metrov štvorcových. Architekti ešte uvažujú o prepojení poshodí mikro-átriami, ktoré by boli vytvorené pomocou malých záhrad a zdôraznil by sa tým sociálny aspekt budovy. Samozrejme, že nesmie chýbať malé nákupné centrum, garáže a park spojený s Dubajským Medzinárodným Obchodným Centrom (Dubai International Financial Centre).

Web: Atkins

Súvisiace články:
Rotujúci mrakodrap
Architektúra: Turning Torso

One Comment on “Lighthouse Tower made in Dubai

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *