Tissot T-Touch, Suunto Observer a Suunto S6 pre lyžiarov

Všetky tieto hodinky nie sú určené len na lyžovanie obsahujú však funkcie, ktoré by rád využil nejeden lyžiar. Takými funkciami sú prinajmenšom napríklad výškomer, barometer a ukazovanie rýchlosti klesania a stúpania.

 Tissot T-Touch SkiingTissot T-Touch
Začnem tými „horšími“. Kompletnú špecifikáciu funkcií Tissot T-Touch nájdete v tomto článku. Článok, ktorý čítate sa totiž zameriava na funkcie vhodné pre lyžiarov. Začnem hneď od podlahy od najdôležitejšej funkcie a tou je výškomer. Výškomer v Tissot-kách je nutný základ. Nenájdete v tejto funkcii nič iné len zobrazenie výšky na základe tlaku vzľadom na hladinu mora. Takže žiadne porovnávanie rýchlosti zlyžovania zjazdovky nehrozí.

Na druhej strane, užitočnou funkciou pri lyžovaní môže byť funkcia „počasie“. Ide v podstate o odhad počasia na základe zmien v tlaku vzduchu. Tissot T-Touch sú schopné zobraziť predpoveď počasia na najbližších 24 hodín. Užitočná funkcia najmä ak ste v horách a plánujete si kúpiť napr. viacdenný lístok.

Plusom tissotiek je určite dotykový displej, ktorý sľubuje pohodlné ovládanie aj v rukaviciach-toto neviem posúdiť, pretože som ich skúšal bez rukavíc v hodinárstve.

Verdikt: Imidžovky za dosť veľa pe?azí, ktoré vám poskytnú základné funkcie pri lyžovačke.

Cena: cca. 23 800 SKK

Web: www.tissot.ch

Suunto Observer
Suunto Observer
Tak ako pri predchádzajúcich hodinkách aj pri týchto sa môžete pozrieť na podrobný výpis funkcii, pretože som už raz o type Suunto Observer písal v tomto článku. Ide o hodinky od fínskeho výrobcu, ktorý sa špecializuje na hodinky pre aktívny životný štýl. Kedže vlastním presne taký typ aký je na obrázku už 5 rokov, mám bohaté skúsenosti s ich používaním tak v lete ako aj v zime. Sú to hodinky robené pre lyžiarov a bikerov. Ak ich pri lanovke nastavíte na správnu výšku môžete sa tešiť na takmer GPS-kovo presné zobrazovanie výšky.

Hodinky umož?ujú ukladanie vašich lyžiarskych dní do denníka (celkovo až 99 záznamov), takže na konci d?a sa môžete porovnať s kamošmi a veľmi rýchlo zistiť, kto poctivo lyžoval a kto sa opaľoval a obzeral baby v bufete. Záznam zobrazí celkový počet výškových metrov pre zjazd aj pre stúpanie (neraz je presný na meter pre oba údaje) a rýchlosť pre obidva údaje v metroch za minútu. Avšak k špičkovým funkciám patrí počítanie jázd na základe výšky. Údaj je naozaj presný, takže odpadá nutnosť pamätať si počet jázd a handrkovanie sa, kto ich urobil viac.

Verdikt: 100% produkt na svah. Decentný dizajn hodiniek Suunto Observer nadupaných funkciami, ich predurčuje na celoročné využívanie nielen pri športovaní.

Cena: Observer SR (také ako na obrázku) cca. 12 240 SKK

Web: Suunto.com/Suunto Observer

Suunto S6
Suunto S6
Už pohľad na tento typ dáva tušiť pre koho sú určené. Sú to hodinky takmer výlučne pre lyžiarov s veľmi podobnými funkciami ako Suunto Observer. Funkcia výškomera je pri tomto type však dotiahnutá k dokonalosti.

Zobrazujú počet jázd na lanovke tak isto ako Suunto Observer, ale okrem toho zobrazujú údaje, ktoré by sa hodili aj parašutistom. Je totiž možné nastaviť aj alarm pre rýchlosť stúpania. To je však prkotina oproti zobrazovaniu rýchlosti klesania v km/h! Po zjazde z kopca si totiž môžete veľmi rýchlo pozrieť, aká bola vaša priemerná a maximálna rýchlosť.

Okrem toho hodinky vám ukážu aj sklon zjazdovky v %! Tak tu už niet čo dodať poviete si. Suunto S6 má však v zálohe ešte ďalší tromf a tým je zobrazenie profilu trate na monitore počítača, pretože ich môžete k nemu zapojiť pomocou USB. Na konci d?a si tak môžete aj pomocou zobrazenia grafu v programe Suunto Ski Manager jednotlivé záznamy prehliadať. Naviac môžete súťažiť s ostatnými lyžiarmi prostredníctvom internetu (veľmi to pripomína Nike+).

Verdikt: „Masterpiece“- špičkový produkt hlavne pre lyžiarov.

Cena: cca. 10 680 SKK

Web: Suunto.com/Suunto S6

One Comment on “Tissot T-Touch, Suunto Observer a Suunto S6 pre lyžiarov

  1. Fakt pruuuuser……
    S6 sa zaciatkom roku 2008 prestali vyrabat !! Toto je presne to co som od hodiniek ocakaval. Fakt skoda… nahrada za ne neni.
    Observery sa mi nepacia a uz ziadne nemaju take vypeckovane funkcie ako tieto… :(((

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *