Nakupovanie z USA: Kedy platíte clo a DPH?

Dnes vďaka prepravným spoločnostiam nie je problém kúpiť si vec z USA, problémom je, že cena za ktorú si tovar v USA objednáte, zďaleka nie je konečná. Cenu tovaru z USA ovplyv?uje mnoho faktorov, ktoré by ste mali zvážiť

 • kurz EURUSD, kupovať keď je kurz napr. 1.5000 je oveľa výhodnejšie, ako keď je 1.2000
 • poštovné (záleží na hmotnosti, ale pri väčšine produktov počítajte s cenou min. 30USD)
 • clo
 • DPH

Čo zaplatím za balík po príchode na Slovensko?
Do úvahy sa berie komplet cena čiže cena tovaru (iPad, oblečenie…) + poštovné, z tejto ceny sa odvíjajú tieto pravidlá

 • do 22€ sa neplatí ani clo ani DPH
 • do 150€ sa platí DPH
 • nad 150€ sa platí clo aj DPH

Príklad:
Objednali ste si vec v prepočte za 100€ a poštovné v prepočte vyšlo na 30€.
100+30=130€
Zo sumy 130€ budete platiť DPH

Na výpočet ceny sa používa kurzový lístok na stránke Colnej správy a prepočítava sa podľa kurzu v čase úkonu – čiže nie podľa dátumu objednania, ani doručenia na Colný úrad.

Ako sa dozviem, koľko mám platiť, ako zaplatím clo, dph?
Po tom ako balík dorazí na colný úrad. Úrad vás v prípade ak chýba doklad o tovare, upovedomí poštou, kde bude aj vyznačené, aký doklad máte doložiť. Doklad (faktúra…) je možné odoslať aj emailom, pričom to ako identifikovať váš mail sa dozviete v upovedomení.

Po doložení dokladu, alebo v prípade, že vám nič nechýbalo, vám bude balík doručený presne ako klasická dobierka, kde ako dobierku platíte dph, clo prípadne oboje.

Odporúčanie na záver
Je dobré sledovať tracking na www.posta.sk a keď uvidíte, že je balík v colnom sklade, tak očakávajte jeho doručenie. Dokonca sa vám tam zobrazí pripomienka, ze chýba faktúra… – užitočné vtedy, ak vám do týžd?a nepríde papier, aký doklad máte doložiť, prípadne iné vysvetlenie. V takých prípadoch radšej zavolajte na úrad a zistite si podrobnosti, aby vám po 20 d?och balík neposlali naspäť do USA.

V ČR má od 1.4. 2011 začať platiť nariadenie, kedy sa bude clo počítať už od sumy 22€, takže zaplatíte clo aj dph. V takom prípade sa z výhodného nákupu ľahko môže stať drahší, ako keby ste tovar kúpili v EÚ. Neviem ako to bude na Slovensku, ale predpokladám, že onedlho to bude tak isto.

12 Comments on “Nakupovanie z USA: Kedy platíte clo a DPH?

 1. …sledovať tracking na http://www.posta.sk.
  ono sa to pekne povie sledovať,len ta stránka vôbec nefunguje.v poslednom čase sa vrátila pošta do hlbokého stredoveku.nevieme za aký čas doruči balik a sledovať zásielku je nemožne.ale cenu za prepravu majú perfektnú

 2. vdaka za objasnenie. Co je to za hlupost ze platim dan/clo z postovneho? Na hlavu postavene… Este aj 2x dan zaplatim, no super!

 3. chcem si kúpiť klobúk za 46,99 -(32,62€) a bundu za 85,99 – (67,02€) a to je spolu 99,64€. Budem musieť platiť CLO ???

   • a DPH bude napríklad 35€ a cena 99,64€ = 134,64€…..budem musieť platiť CLO ? Keď sa platí nad 150 tak tedy je to dobre….lebo kamoš mi hovorí že nad 50 sa platí CLO a pritom je dolar menej ako libra 1 USD = 0,74 EUR………1 GBP = 1,18 EUR – libra…a že sa neoplatí kupovať z USA lebo treba ísť až do Košíc na colnicu pre ten balík

 4. A ako to je pri posielani oblečenia z USA??? Ak tam mám známeho, na ktorého tovar objenám /kedže niektoré americké stránky neposielajú tovar do Európy/ a ten môj známy mi tovar prepošle na Slovensko, môže sa to? Budú na colnici balík skúmať? Je potrebné k tomu nejaký sprievodný list? Alebo faktúra za oblečenie z e-shopu? Toto mi nie je celkom jasné. Ďakujem za reakciu :)

  • Podobne funguje Shipito a ano bude k tomu treba nejaky doklad. Pochybujem, ze by Vam to cez colnicu preslo len tak.

 5. Neviete mi niekto povedat. ci tento system ze do 22eur neplatim ani dph/clo atd.. plati aj pri tabakovych vyrobkoch ? DIki moc !

 6. Ahojte, chcem sa spýtať, objednávam si kabelku z USA v cene €84,68 EUR ako to bude s clom/ DPH? V cene je zarátané už aj poštovné.

  Vopred ďakujem!

 7. pekny den…ak si objednam padakovu snuru paracord z usa za 15eur budem platit clo a postovne , dakujem za odpoved

 8. Pekný den chcela by som s spýtat kupujem tenisky z USA a platím 115 eur s poštou 57,,50 som jej posielala na účet 57,50 dobierkou viete mi poradiť či budem ešte na slovnskej pšte platit poplatok a aký ? dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *